Ja būtu jāizvēlas viens vienīgs produkts, no kā pārtikt – bišu maize varētu būt vislabākā izvēle. Neviens mākslīgi sintezēts vitamīnu komplekss nespēj konkurēt ar bišu maizes bagātīgo sastāvu. Tā ir dabas radīta formula ar vislielāko bioloģiski aktīvo vielu daudzumu un daudzveidību.
Kas tas ir?
Iespējams, daudzus mulsina šis nosaukums – bišu maize. Patiesībā bišu maizei nav saistības ar maizi mūsu tradicionālajā izpratnē. Par bišu maizi sauc bišu veidotos ziedputekšņu krājumus. Bites izmanto ziedputekšņus uzturā kā olbaltumvielu, vitamīnu un minerālvielu avotu. Lai tos iekonservētu, bites ziedputekšņus apstrādā ar ziedu nektāru un savām siekalām, pēc tam ievieto un sablīvē medus šūnās.
Bišu maizes iegūšana ir samērā sarežģīta un arī daudzums, ko var iegūt no viena stropa, ir ierobežots, lai, gaidot pavasara atnākšanu, pietiktu pašu bišu un viņu jaunās paaudzes uzturam. Latvijas tirgū pilnīgi attīrītā veidā bišu maize pieejama kopš 2001. gada. Pēc izskata tā atgādina nelielus dzintarkrāsas graudiņus.
Bagātīgais sastāvs
Bišu maizes sastāvā ir ap 240 bioloģiski aktīvu vielu, kas nepieciešamas normālai cilvēka organisma funkcionēšanai. Tomēr bioloģiski daudzveidīgu pļavu tuvumā un labvēlīgu apstākļu ietekmē aktīvo vielu skaits bišu maizē var sasniegt pat 300. Lai raksturotu bišu maizes sastāvu, vienkāršāk būtu nosaukt vielas, ko tā nesatur. Patiesi, bišu maizes sastāvā ir visas 28 aminoskābes, tai skaitā 9 neaizvietojamās, ko cilvēka organisms pats nespēj izstrādāt. Arī vitamīni ir visi, izņemot B12 (sastopams tikai gaļā). Turklāt vitamīni nav mākslīgi sintezēti, bet gan dabas radīti, tādēļ organisms spēj tos izmantot pilnībā. Piemēram, 40 grami bišu maizes satur pieaugušam cilvēkam nepieciešamo 1 diennakts aminoskābju normu. Olbaltumvielu saturs ir augstāks nekā gaļā, zivīs vai pienā. Bišu maize lielā daudzumā satur nepiesātinātās taukskābes omega – 3 (linolēnskābe) un omega – 6 (linolskābe), kuras ir ļoti nepieciešamas normālai cilvēka nervu šūnu darbībai.
Bišu maizes sastāva daudzveidību nodrošina tas, ka bites, vācot ziedputekšņus, aplido ļoti dažādus ziedus plašā teritorijā no agra pavasara līdz rudenim. Ziedputekšņos koncentrēts ļoti liels daudzums bioloģiski aktīvo vielu, turklāt katram augam ir savs ārstnieciskais efekts.
Piemērotāka nekā ziedputekšņi
Bišu maize pamatā sastāv no ziedputekšņiem. Ziedputekšņus no apkārtējās vides nelabvēlīgās iedarbības pasargā ārējais apvalks, kas veidots no celulozei līdzīga sastāva. Mūsu organismā esošie fermenti nespēj pietiekoši sašķelt šo ārējo apvalku, tāpēc no ziedputekšņiem gūtais labums ir ierobežots. Pētnieku aplēses liecina, ka efektivitāte varētu būt ap 20-40%. Savukārt pēc bišu „apstrādes”, fermentu, baktēriju un rauga sēnīšu iedarbībā, ziedputekšņu ārējais apvalks tiek daļēji sašķelts, paverot iespēju cilvēka organismam piekļūt pie vērtīgajām vielām pat virs 90%. Bitenieki zina stāstīt, ka bišu maize ir piemērota arī cilvēkiem, kam ziedputekšņi izsauc alerģiskas reakcijas.
Kas ir bišu maize?
Tie ir ziedputekšņi, kurus bites noglabā stropā un kas bišu saimei kalpo kā vienīgais olbaltumvielu avots tajā laikā, kad dabā nav pieejami ziedputekšņi. Ziedputekšņiem ievākšanas laikā tiek pievienoti fermenti, kas savukārt veicina ziedputekšņu rūgšanu, bagātinot masu ar ogļhidrātiem, D, E un K vitamīniem, kā arī padarot to par bitei un cilvēka organismam viegli izmantojamu produktu.
Ienesot ziedputekšņus stropā, lidojošās bites tos samet šūnās, savukārt jaunās, nelidojošās bites ar galvām kā stampiņām tos cieši sablīvē. Ja ieskatīsieties ciešāk, bišu maizes granulās skaidri saskatāma šī kārtainā struktūra. Šūnas augšējo daļu bites piepilda ar medu, tāpēc sablīvēto ziedputekšņu virsējā kārta piesūcas ar medu un kļūst gaisa necaurlaidīga. Baktēriju un fermentu ietekmē notiek pienskābā rūgšana, kas iekonservē šūnu saturu un pārvērš ziedputekšņus par bišu maizi ar tai raksturīgo brūno krāsu un skābeno garšu.
Ko satur bišu maize?
Bišu maize pēc savas vērtības atgādina Ķīnas citronu un zināmā mērā pat žeņšeņu. Bišu maize satur 16 gan aizstājamās, gan neaizstājamās aminoskābes, 13 taukskābes, fermentus un minerālvielas, vitamīnus C (140-205 mg/100 gramos masas), E (170), A (50), P (60), D (0,2-0,6), B1 (0,4-1,5), B2 (0,54-1,9) un B6 (0,5-0,9). Bišu maize satur samērā daudz kālija, magnija, dzelzs, joda.
Kā palīdz bišu maize?
To ieteicams lietot pavasaros un rudeņos, lai izsargātos no saaukstēšanās slimībām, un tā paaugstina organisma pretestības spējas pret dažādām infekcijām, dara cilvēku kustīgāku, dzīvespriecīgāku, pasargā no novecošanās. Bišu maizi iesaka lietot hroniska hepatīta, prostatīta, adenomas, kolīta, enterokolīta, hronisku aizcietējumu gadījumos, tā palīdz arī diabēta slimniekiem, samazina holesterīna daudzumu plazmā. Bišu maize ieteicama sirds un asinsvadu, hepatīta, aknu cirozes, anēmijas slimniekiem.
Cik daudz bišu maizi jālieto?
Pieaugušam cilvēkam gadā vajadzētu apēst 250-300 g bišu maizi.
Stiprai imunitātei un veselībai
Bišu maizes lietošana uzturā uzlabo organisma vispārējo veselības stāvokli un stiprina imūnsistēmu, atjauno fiziskos spēkus un var palīdzēt pazemināta hemoglobīna līmeņa (mazasinības) gadījumā. Tāpat ar bišu maizes palīdzību iespējams stimulēt garīgās darba spējas, uzlabot redzi, atmiņu un koncentrēšanās spējas. Bez tam bišu maize aizkavē novecošanas procesu, tai ir spēcīgas pretsklerozes īpašības. Bišu maize ir izmantojama kā efektīvs līdzeklis organisma rehabilitācijai pēc antibiotiku lietošanas, jo atjauno kuņģa un zarnu trakta mikrofloru. Bišu maizei piemīt holesterolu saistošas īpašības, tāpēc to var izmantot sliktā holesterīna samazināšanai asinīs.
Lietošana
Bišu maizei ir saldenskāba garša. Iesākumā tā var šķist nepierasta, tomēr ar laiku iegaršojas pat bērniem. Bišu maizi vēlams lietot atsevišķi no ēdienreizēm, neuzdzerot ūdeni. Labāka efekta sasniegšanai to pirms norīšanas vajag rūpīgi sakošļāt. Pieaugušam cilvēkam profilaksei pietiks ar divām tējkarotēm dienā (ap 10 gramu).
Uzglabājot bišu maizi, tā jāsargā no izkalšanas. Tādēļ to vēlams glabāt tumšā vietā un vienmērīgā temperatūrā no 0° C līdz +10° C, piemēram, ledusskapī. Tāpat vēlams ievērot uz etiķetes norādīto derīguma beigu termiņu.